DOMEK JERUTKI

Światło to podstawa

 

Gwiaździsta noc przy ognisku, zawody sportowe bliskiej Ci osoby, a może pokaz sztucznych ogni? Mamy w głowie pomysł na idealne ujęcie, który chcemy zrealizować. Co musimy zrobić, aby w jak najlepszej jakości zapisać obraz? Oczywiście na odpowiedź to tego pytania mogłoby złożyć się kilkadziesiąt czynników... od rodzaju matrycy przez możliwości optyczne obiektywu, aż po sposób wyzwalania samej migawki. Dzisiaj jednak skupię się na tzw. trójkącie ekspozycji i trzech elementach, które się na niego składają!

 

Czym jest ekspozycja?

 

Ekspozycja jest niczym innym, jak ilością światła, które dostaje się do matrycy (elementu światłoczułego). O tym, ile tego światła będzie, decydujemy my - operując parametrami trójkąta ekspozycji - szybkością migawki, wartością przysłony oraz ISO.

 

Szybkość migawki - by "zamrozić" ruch

 

Szybkość migawki decyduje o czasie naświetlania naszego obrazka i ostrości poruszającego się elementu. Im krótszy czas migawki, tym nasze zdjęcie będzie ciemniejsze, ale także w miejscach gdzie występuje ruch - mniej rozmazane. Wynika to z faktu, że w czasie np. 1/2000s (to baaardzo mało) większość przedmiotów nie będzie w stanie znacznie zmienić swojego położenia. Odwrotna sytuacja będzie miała miejsce wtedy, kiedy czas migawki ustawimy na 1/30. Wtedy każdy poruszający się element będzie posiadał swoje widmo/ducha/cień (na zdjęciu niżej widać o co mi chodzi), ponieważ w czasie naświetlania zdążył wykonać zauważalny ruch.

Krótki czas migawki - dynamicznie poruszające się obiekty - skutkiem ciemniejszy obraz

Długi czas migawki - statyczne ujęcia i obiekty - skutkiem jaśniejszy obraz

 

W filmach zazwyczaj stosuje się zasadę dwukrotności liczby klatek (en. fps - frames per second) jako część sekundy, a spowodowane jest to po prostu wyglądem materiału. Ruchy postaci wyglądają naturalnie.

25 fps - 1/50s

30 fps - 1/60s

60 fps - 1/120s i tak dalej...

 

Przysłona - by rozmyć tło

 

Drugim elementem jest przysłona - otwór w obiektywie aparatu kontrolujący jak dużo w jednej chwili będzie światła wpadać do matrycy. Im jest on większy, tym więcej światła wpada (obrazek staje się jaśniejszy), a nasze tło łagodnie się rozmywa. Im bardziej domykamy przysłonę, tym ciemniejsze jest nasze zdjęcie, a głębia ostrości staje się coraz większa (tło się wyostrza). Stopień otwarcia przysłony oznaczony jest literką "f", a obok niej - wartość przysłony np. 1.4 - głębia ostrości wynosi wtedy kilka centymetrów.

Wartość przysłony może być podyktowana tematyką naszego zdjęcia na przykład:

- krajobraz - duża wartość (np. f20), ponieważ pragniemy uzyskać ostrość na całej powierzchni miejsca.

- portret - niska wartość (np. f2.2 lub f3.6) aby uzyskać przyjemny dla oka efekt bokeh (rozmycie tła) w celu skupienia uwagi na przedstawionej osobie.

 

ISO - kiedy zbyt ciemno

 

ISO, czyli czułość matrycy jest naszym ratunkiem, kiedy ustawiliśmy dwa wcześniejsze parametry zgodnie z wizją, a światła niestety brakuje. Dzięki ISO jesteśmy w stanie sztucznie podbić ilość światła, które dociera do matrycy. Niestety wiąże się to z występowaniem wszelkiej maści szumów. Im większa wartość, tym mniej światła potrzebujemy do odpowiedniej ekspozycji, ALE tym samym na obrazku pojawia się więcej szumów i zakłóceń. Z reguły, jeśli nie musimy podbijać tego parametru, to staramy się utrzymywać ISO na jak najniższym możliwym poziomie.

 

Trening czyni mistrza!

 

Te przysłowie sprawdza się chyba w każdej dziedzinie życia. Tak jest i w tym przypadku. Sprawdzanie, zmienianie i eksperymentowanie jest czymś, co pozwoli nam szybko przyswoić nowo nabytą wiedzę i coraz bardziej rozwijać swój warsztat. Więc nie czekaj, bierz aparat i rób zdjęcia pamiętając o tych trzech zmiennych!

Trójkąt ekspozycji - czyli migawka, przysłona i ISO

14 grudnia 2019
20 grudnia 2019
Krótki i przyjemny temat. Czym są zdjęcia RAW? Zdjęcia RAW
14 grudnia 2019
Światło to podstawa Gwiaździsta noc przy ognisku, zawody sportowe bliskiej
06 grudnia 2019
Cześć! Na wstępie chciałbym powitać Was na quaqmedia.pl i życzyć
QuaqMedia | YT: Quaczeq | IG: quaczeqq |

DOMEK JERUTKI

tel.: 506-896-930

dom.jerutki@gmail.com

Aleksander Kłak

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!