DOMEK JERUTKI

Krótki i przyjemny temat. Czym są zdjęcia RAW?

 

Zdjęcia RAW to pliki, które nie zostały poddane żadnej kompresji. Oznacza to mniej więcej tyle, że zdjęcie zostało zapisane w takim stanie, jaki faktycznie został zarejestrowany przez matrycę aparatu. Z tego względu każdy pojedynczy plik RAW jest kilkukrotnie większy od tego w formacie JPG. Rożnica jest znacząca: JPEG zajmuje średnio 5 MB miejsca na karcie, a RAW - nawet 30 MB.

 

Po co robimy zdjęcia RAW?

 

To bardzo proste. Chcemy, aby zdjęcia, które robimy, oferowały jak najlepszą jakość źródłową. Dzięki braku kompresji, fotograf ma wpływ m. in. na balans bieli, ekspozycję, zakres tonalny czy kontrast. A to wszystko bez straty na jakości.

 

Bez dedykowanego programu nie podchodź

 

Jeśli myślisz, że pliki RAW obejrzysz przez domyślną przeglądarkę obrazów, to niestety muszę cię zmartwić. Do otworzenia, a tym bardziej edycji pliku RAW potrzebujesz dedykowanego programu. Niektóre są płatne, inne nie. Ja osobiście korzystałem z Capture One Express for Sony (w zestawie z aparatem), Aurora HDR 2018 (był dostępny za darmo pod koniec 2018r), a teraz korzystam z usług znanego duetu - Lightroom'a i Photoshop'a (tutaj już w grę wchodzi miesięczna subskrypcja w granicach 16-20 Euro za licencję na wszystkie programy Adobe dla ucznia lub droższe plany dla firm i "zwykłych użytkowników").

 

Co producent, to inna nazwa

 

Mimo, że format jest w zasadzie ten sam, to każda firma posiada swoje rozszerzenia tego formatu.

 

Nikon - .nef / .nrw

Canon - .crw / .cr2

Sony - .arw / .srf / .sr2

 

Rozszerzenia innych producentów bez problemu znajdziecie w internecie. Warto też nadmienić, że te nie są ze sobą kompatybilne. Z tego powodu firma Adobe stworzyła swoje autorskie rozszerzenie .dng (skrót z ang. digital negative), którego celem jest ujednolicenie formatu RAW.

 

Z RAW do JPEG - TAK, odwrotnie - NIE

 

Pliki RAW mogą być wielokrotnie edytowane i eksportowane do innych formatów bez obaw, że utracą swoją pierwotną jakość. Inaczej ma się sprawa z jotpegiem, gdzie zdjęcie jest już skompresowane i nie ma możliwości przywrócenia tych danych, które zostały pominięte w wyniku przetwarzania przez sam aparat. 

 

Dla kogo taki format?

 

Dla tych którzy planują swoje zdjęcia poddać późniejszej obróbce i mają dość miejsca na swojej karcie pamięci 😁

 

 

RAW to fajna sprawa

20 grudnia 2019
20 grudnia 2019
Krótki i przyjemny temat. Czym są zdjęcia RAW? Zdjęcia RAW
14 grudnia 2019
Światło to podstawa Gwiaździsta noc przy ognisku, zawody sportowe bliskiej
06 grudnia 2019
Cześć! Na wstępie chciałbym powitać Was na quaqmedia.pl i życzyć
QuaqMedia | YT: Quaczeq | IG: quaczeqq |

DOMEK JERUTKI

tel.: 506-896-930

dom.jerutki@gmail.com

Aleksander Kłak

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!